A fejlesztési terület Nagykanizsa belvárosának nyugati szélén, a Király utca – Vár utca vonalától északra helyezkedik el. Középen, észak-dél irányban, átszeli a vasút és a Dencsár csatorna. Északról mezőgazdasági, erdő és természetközeli, beépítésre nem szánt területek határolják. Délre, a Vár utca tengelyében állt a török kori vár, ami régészeti lelőhely és történeti emlékhely. A fejlesztés keleti pólusa a városias, hagyományos beépítésű településközpont és lakóövezet: a szépen felújított Erzsébet tér és annak környezete. Nyugati pólusa a megújuló ipari park, ahol az egyetemi és kutatási épületek kerülnek kialakításra. A fejlesztés két pólusa között épül ki a kampusz, ami a jelenleg sokrétű, és igen eltérő, helyenként tagolatlan Autóbusz pályaudvar – Vásárcsarnok – Kanizsa Pláza közötti kereskedelmi, közlekedési és parkoló térséget foglalja magába.
A fentiekből is látszik, hogy egy összetett, több övezeti és városi beépítés típust is érintő, azokat összefogó izgalmas fejlesztés valósulhat meg, ami lehetőséget és kihívást jelent a nagy múltú város életében és fejlődésében.
Tervezési program:
Tudományos és Innovációs Park (Science Park) megvalósítása. A Tudományos és Innovációs Parkban a Körkörös Gazdaság (Circular Economy) területén végeznek kutatásfejlesztési, innovációs és oktatási tevékenységeket. A tervezési programban biztosítottuk és összeállítottuk az ezekhez szükséges funkciók helyigényeit és kiszolgáló területeit. A tervezés program összeállítása során kiemelt fontosságúnak tartottuk, hogy a fejlesztés a Körkörös Gazdaság „3R” alapelvére épüljön, hiszen a kutatási területtel összhangban csak így lehet hiteles, fenntartható és gazdaságosan üzemeltethető beruházást megvalósítani. A megvalósuló fejlesztés támogatja a kutatási és oktatási tevékenységeket. Elősegíti a szerves beilleszkedést a város életébe, így kölcsönös előnyöket biztosít a meglévő és az új felhasználók, és városrészek számára. A vegyes, időben és térben eltérő használatú területek összekapcsolása ideális a városban és a kampuszon folyó élet összehangolására, változatossá tételére és kiterjesztésére.
A tervezési alapelveket és célokat a három „R” köré csoportosítottuk a tervezési programban:
- Csökkentettük a fejlesztés, a kivitelezés, a használat és az üzemeltetés során a befektetett energiát, anyagmennyiséget és hulladékot. (Reduce)
- Felhasználtuk és felújítottuk a már meglévő, értékes helyi épületeket, köztereket és helyszíni kapcsolatokat. Támogattuk a helyi anyagok előállítását, használatát, a helyi ipart és vállalkozásokat. (Reuse)
- Úgy alkottuk meg az épületeket és épületszerkezeteket, hogy azokat könnyen, kis veszteséggel el lehessen bontani, eredeti alkotóelemeire lehessen szedni, így könnyen újra lehessen azokat hasznosítani. (Recycle)
A fenti alapelveket és célokat elsősorban a következő tervezési eszközökkel értük el és valósítottuk meg:
- Meglévő, barnamezős iparterület rehabilitációja, újrahasznosítása és fejlesztése
- Az iparterületen lévő épületek újrahasznosítása, felújítása és fejlesztése
- Az Erzsébet téren lévő Rotary irodaház homlokzatfelújítása
- Az Erzsébet tér északi végén lévő épület felújítása, a meglévő foghíjtelek beépítése
- A történeti belváros és a kereskedelmi zóna közterületeinek felújítása és fejlesztése
- Városi közösségi terek rehabilitációja és fejlesztése
- Zöldfelületek fejlesztése és érdemi növelése
- Az Erzsébet tér és az iparterület között aktív, rekreációs zöld sétány létesítése
- Erdei sétaút és szabadtéri edzőpálya
- A parkolóterületek árnyékolása, részleges fedése, növényzet telepítés
- Közösségi, gyalogos, kerékpáros és megújuló energián alapuló közlekedési formák és hálózatok fejlesztése és támogatása
- Új vasúti megálló
- A meglévő ipari szárnyvonal felújítása és használata
- Gazdaságos tervezés
- A beruházás és az üzemeltetés ökológiai lábnyomának alacsony szinten tartása
- Alacsony beépített és üzemelési energiafelhasználás
- Megújuló energiaforrásokon alapuló rendszerek alkalmazása
- Alacsony víz- és fenttartásigényű növényzet telepítése
- Környezetbarát, természetes, újrahasznosítható, a közelben gyártott és előállított anyagok kiemelt használata
- Helyszíni szennyvíztisztítás és növényház
- Környezettudatos minősítés (BREEAM, LEED)
Arra számítunk, hogy a fejlesztési területen megvalósuló beruházás olyan szellemi és gazdasági hatással lesz Nagykanizsa szűkebb és tágabb környezetére, hogy további, hazai és nemzetközi vállalkozásokat fog a helyszínre vonzani.